Kolik přesně je na Moravě "zedvě"?

19. 02. 2008 11:47:17
Znám lidi z Čech, co nemohou pochopit, kolik je náš moravský matematický výraz "zedvě".

Když jsem dnes ráno snídal čajovku s pečivem, zamyslel jsem se nad párem česnekových tmavých raženek sypaných jakýmsi pestrobarevným zrnitým svinstvíčkem.

Napadlo mě nejdřív, čím to je asi tak sypané, chutná mně to, je to hodně česnekové a ta tmavá zrníčka asi budou konopná semínka, ale voní spíše jako lněná, tak voněly provázky s malými tmavě červenými a fialovým dřevěnými kvádříky na jednom konci, jimiž se za samovazačem vázaly na poli snopy, které jsme jako školní děti chodili skládat do panáků.

Takový panák jich měl přesně patnáct, celý mandel, čtyři mandely byla kopa, to jsou takové ty roztomilé staré míry, které mám rád, pár a tucet, mandel a kopa.

Znám ale lidi z Čech, co nemohou pochopit, kolik je náš moravský matematický výraz "zedvě".

Používáme ho, když chceme vyjádřit o něco málo více nebo méně než jen právě a akorát dvě. Vraž tam pár vajec také v receptech paní Magdaleny Dobromily neznamená vždy, že se tam vrazí přesně dvě, vrazí se jich tam přiměřeně k množství ostatních surovin.

No a tak moravská prosba Podej mně „zedvě“ vejce, teda po našem vajca, znamená, že dotyčný požádaný se koukne kolik máš mouky a vezme tři nebo čtyři a když jí máš málo, vezme opravdu jenom dvě nebo i docela jenom jedno, výraz "zedvě" tak může znamenat cokoli od jednoho až po nějakých pět nebo i šest.

Rád pro mou paní a mě usmažím k večeři bramboráky a tu je zcela na místě, abych tam vrazil přesně „zedvě vajca“. Nastrouhaných brambor mám pokaždé jiné množství ale vajec mám pořád stejně: „Tak zedvě“.

Pro toto striktní dodržování množství vajec a jiných přísad také moje bramboráky při vší skromnosti jsou vždy skvělé i když do nich dávám zcela nepředpisově strouhanku a nikoli hladkou mouku jak je psáno v moudrých knihách, kterými bych se měl prý při vaření řídit, jinak dozajista přijdu do pekla a čerti mne budou smažit jako vídeňský řízek.

Patlám svou cmundu teda tvrdošíjně pokaždé stejně blbě a stejně pokaždé taktak ochutnám, dokud jdou na odbyt, nebudu nic měnit, žádný trenér na světě nemění vítěznou sestavu.

Na Moravě když chlap odchází z domova s oznámením, že jde do hospody a dá si tam „zedvě“ piva, může jeho životní družka očekávat, že se objeví za hodinu stejně jako druhý den kolem poledne, to je přesně čas, za který se dají urazit „zedvě“ pivka.

Anebo když si zajdu do špajzu abych si uříznul „zedvě“ klobásky, jsou to skoro pokaždé přesně dva páry, tedy v Čechách čtyři nožky, na Moravě však „tak zedvě“.

„Jak dlouho se zdržíte, maminko?“ táže se v obavách mladý ženáč a pokud odpověď zní: „Dlouho ne, jen zedva zetři týdny,“ můžete si být jisti, že novopečenému zeťovi znalému moravské řeči přeběhl mráz po zádech.

Přátelé ruku na srdce, zná někdo jiný jazyk, který by měl tak vyhraněný smysl a vyjadřovací schopnosti pro přesnou a exaktní aritmetiku?

Autor: Jiří Pospíšil | úterý 19.2.2008 11:47 | karma článku: 43.55 | přečteno: 7255x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Čierny

Horníci a krása bez závoje

Tento příběh, ač se může zdát někomu málo pravděpodobný se skutečně odehrál a jeho původ započal, jak už u podobných mých povídek bývá zvykem u svačiny, nebo při dlouhých cestách na odlehlé pracoviště důlními chodbami.

18.1.2019 v 15:28 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 187 | Diskuse

Marek Valiček

Štramandy

Oči a uši máte od toho, aby nám dělaly radost. Na našich srdích je, abychom my dělaly radost jim. Docela obyčejnou radost.

18.1.2019 v 15:05 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 179 | Diskuse

Vilém Ravek

Slovníček běžných anglických frází pro turisty by odradil i Hanzelku a Zikmunda.

Docela chápu, že jazykově málo vybavený český rekreant potřebuje na cesty slovníček užitečných frází, ale když si je přečte, dostane buď úpornou zácpu nebo faraonův průjem.

18.1.2019 v 14:52 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 223 | Diskuse

František Skopal

Proč máme mluvit spisovně? Duchovní pohled

Nejen v Česku, ale téměř v každém národě existuje množství dialektů. Mnozí lidé, hovořící nářečím svého kraje, se ke němu nejednou hrdě hlásí a nedají na něj dopustit z jakéhosi lokálpatriotizmu. Mluvit nářečím je však nesprávné!

18.1.2019 v 14:10 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 130 | Diskuse

Michal Pohanka

Kde domov pro seniory můj, to raději nechtějte vědět a zažít! (Díl 5.)

Aneb Když jste starý, nemocný a bezmocný, my vám to ještě víc osladíme! Protože my nejlépe víme, co cítíte, co potřebujete, co chcete a co je pro vás dobré.

18.1.2019 v 13:45 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 544 | Diskuse
Počet článků 376 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1229
Miluje pravdu natolik, že si ji sám vymýšlí včetně citátů.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více

Najdete na iDNES.cz